Umiejętności

Umiejętności jakie nabywa się podczas systematycznego treningu Capoeira są nieocenione. Oto tylko niektóre korzyści płynące z uprawiania Capoeira.

 

 1.Zwinność

Zdefiniowana jako większy zakres ruchu w najkrótszym czasie. Jest bezpośrednio związana z prędkością, a także z elastycznością . Jest to bardzo ważny aspekt dla adepta Capoeira. Jest wymagana w każdym momencie zarówno przy wyskoku, uderzeniu lub ataku, oraz uniku , obronie oraz kontrataku.

 

 2.Elastyczność

Przejawia się przez większy zakres ruchu różnych części ciała. Uzależniona jest od ruchomości stawów i elastyczności mięśni. Wymagana jest w grze w Capoeira, która jest toczona przy rytmie berimbau (tradycyjny instrument muzyczny). Tą wysoką jakość można znaleźć w grze Angola.

 

 3.Rytm

Aby grać Capoeira, niezbędne jest wsłuchanie się (obserwacja) w dźwięk berimbau. Instrument ten dyktuje tempo roda, które może być wolniejsze (w Angoli), szybsze (w Banguela) lub najszybsze (w Sao Bento Grande).

 

4.Przegląd gry

Adept Capoeira rozwija widzenie panoramiczne , które zapewnia mu utrzymanie czujności nawet wtedy, kiedy zagrożenie nie znajduje się w jego polu widzenia.

 

5.Koordynacja ruchowa

W celu wyuczenia koordynacji, w harmonii i jedności ruchów, istotne jest, by adept Capoeira rozwijał umiejętności motoryczne, aby zachować całkowitą kontrolę nad ciałem i jego ruchami.

 

 6.Wydolność aerobowa

Utrzymuje ona adepta Capoeira w długim okresie czasu aktywności fizycznej w warunkach tlenowych, tzn. podnosi jego wydolność mięśniową. Ten rodzaj aktywności określa aktywne możliwości poboru, transportu i zużycia tlenu przez tkanki aktywne. Odporność taką można wykorzystać w grze rytmicznej z Sao Bento Pequeno

 

7.Siła mięśni

Utrzymanie przez adepta Capoeira dłuższego czasu aktywności fizycznej w warunkach beztlenowych, to znaczy z tlenem z powietrza do płuc. Zdolność tę można zaobserwować w rytmie Sao Bento Grande

 

 8.Szybkość reakcji

Capoeirista nabywa szybkości w odpowiedzi na bodźce tzw. refleks.

 

 9.Prędkość przemieszczania się

Maksymalny zasięg w jakim Capoeirista może się przemieszczać

 

10.Prędkość poruszania kończynami

Jest to zdolność do poruszania kończynami tak szybko, jak to możliwe (powyżej i poniżej). Trzy rodzaje prędkości w capoeira są nie tyle ważne co niezbędne dla gracza Capoeira, zwłaszcza w grach, w których tempo jest szybkie (São Bento Grande), wolniejsze (Banguela, Santa Maria) i wolne (Angola).

 

11.Siła dynamiczna

Jest to siła mięśni ciała w ruchu. Dobrym przykładem jest tutaj „ginga” (podstawowy ruch w Capoerira).

 

12.Siła statyczna

Jest to rodzaj siły wykorzystywany przez organizm np. do wytwarzania ciepła. Ten rodzaj siły znajdujemy, kiedy ćwiczymy  queda da forca (jeden z uników).

 

13.Siła eksplozywna

Siłę tą można wyjaśnić jako zdolność wywierania maksymalnej ilości wybuchowej siły w trakcie ruchu (moc mięśni). Ten rodzaj energii można znaleźć w trakcie wykonywania bezpośrednich ciosów.

 

14.Równowaga dynamiczna

To osiągnięcie równowagi w ruchu, jest bezpośrednio związana z Ginga capoeira.

 

15.Równowaga statyczna

Jest to równowaga w danej pozycji, odnosi się ona do zatrzymania ciała capoeirista.

 

16 Odzyskiwanie równowagi

Odzyskiwanie równowagi w każdej pozycji , ta równowaga jest dla capoerista najważniejsza, ponieważ pozwala mu łączyć i przekształcać ruchy unikając upadku.

 

Oprócz tych oczywistych aspektów fizycznych które dominują na treningu można dodać jeszcze 3 ważne z punktu widzenia rekreacji.

 

17. Capoeira rozwija prawidłową postawę i subtelność poruszania się na co dzień.

 

18. Spala zbędne kilogramy oraz modeluje sylwetkę , zwłaszcza pas miedniczny i pas barkowy.

 

19. Najważniejsze ZDROWIE i zadowolenie

 

 

To aspekty fizyczne które niewątpliwe pokazują jak wiele korzyści można odnieść uczęszczając na treningi Iande Capoeira. Oprócz oczywistych walorów fizycznych są jeszcze walory mentalne.

 

 

1. Po treningu adept wychodzi z sali z dobrym samopoczuciem (reakcja organizmu na trening, wydzielanie endorfin). Tym samym niweluje wszystkie złe humory, napięcia, ciało jest rozluźnione a umysł przepełniony pozytywnym myśleniem.

 

2. Uczy myślenia horyzontalnego, wielowymiarowego, poszerza horyzonty.

 

3. Rozwija inteligencję emocjonalną.

 

4. Uczy zachowania w sytuacjach stresowych oraz kryzysowych.

 

5. Rozwija wrażliwość poprzez muzykalność.

 

6. Uczy zdolności negocjacyjnych oraz rozwiązywania problemów.

 

7. Wychowuje i kształtuje silny charakter oraz wydobywa osobowość.

 

8. Przekazuje system wartości  oraz uczy szacunku do ludzi.

 

 

Wszystkie tye cechy można zdobyć trenując w chorzowskiej sekcji Iande Capoeira.

Jeśli chodzi o najmłodszych to poza już wcześniej wymienionymi cechami, dodatkowo u dzieci:

 

1) rozwija dyscyplinę – uczy szacunku do rodziców , jeśli wyniki w nauce nie są zadowalające- trener      może zawiesić adeptowi możliwość trenowania do czasu poprawy wyników w nauce;

 

2) pokazuje czym jest autorytet , uczy szacunku do każdego stworzenia ,oraz rzeczy;

 

 3) pomaga rozładować energię; 

 

4) kształtuje wrażliwość i emocjonalność poprzez sztukę (muzykę, ruch);

 

 5) rozwija rytmikę i muzykalność (u dzieci kładzie podwaliny na przyszłość i ułatwia rozwijanie umiejętności artystycznych takich jak taniec, śpiew lub gra na instrumentach);

 

 6) rozwija prawidłową postawę fizyczną oraz moralną– ruch, od najmłodszych lat procentuje w przyszłości, ucząc systematyczności jak i pokazując dziecku efekt swojej pracy.

 

 

Capoeira w Brazylii znajduje się w programach szkolnych na równi z zajęciami Wychowania fizycznego, ponieważ jest to najlepsze ogólnorozwojowe przygotowanie do innych sportów.