O Nas

Aruê Capoeira na Świecie

Aruê (błysk/blask) to bardzo prężnie rozwijająca się marka w świecie Capoeira. Grupa została założona w 2010 roku przez Contra Mestres: Pingo, Tico, Galinha, Sandalha oraz Prancha, którzy opuścili grupę Rabo de Arraia. Aruê nie posiada jednego szefa, decyzje zapadają wspólnie. Mestre Ratto i Mestre Kall to „Padrinhos” grupy. Oznacza to, że to oni nadają stopnie dla najwyższej kadry Aruê, jednocześnie nie ingerując w jej rozwój czy decyzje.

aruecontramestre

 

 

 

 

Od lewej: CM Sandalha, CM Galinha, CM Tico, CM Pingo, CM Prancha

W ciągu zaledwie tych kilku lat działalności grupa wyrobiła sobie bardzo dobrą opinię na świecie, znacznie rozszerzając zasięg swej działalności i nauk. Obecnie grupę Aruê spotkać można w krajach takich jak: Brazylia, Angola, Wyspy Zielonego Przylądka, Kuba, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Irlandia, Dania, Kolumbia czy Polska.

 

 

Aruê Capoeira w Polsce

Historia powstania Aruê Capoeira w Polsce to historia poszukiwań zrodzonych z pasji i miłości do capoeiry. W 2008 roku część instruktorów śląskich sekcji capoeira UNICAR, niezadowolonych z ówczesnego kierunku w jakim podążała ewolucja stylu grupy odwołującej się do korzeni capoeira z Bahia, zaczęła rozglądać się w poszukiwaniu innej drogi rozwoju. Pierwszym na niej przystankiem okazały się warsztaty Grupo Candeias w Ostrawie 11 lutego 2008 roku, prowadzone przez Contra Mestre Sazuki, na których zjawili się dwaj ze współtwórców późniejszej grupy Iandê Capoeira – Virus i Shaolin.

Zetknięcie z dynamicznym stylem Contra Mestre wywarło na nich ogromne wrażenie, którym postanowili podzielić się z przyjaciółmi w Polsce. Podczas rozmów okazało się, że również inni instruktorzy na Śląsku od pewnego czasu znajdują inspirację i motywację do dalszego rozwoju w metodach treningowych oraz technikach grup spoza Bahia, takich jak np.: Abada czy Muzenza. Dlatego też kolejne warsztaty, które odbyły się w styczniu 2009 roku w Ostrawie, a których prowadzącym znów był Contra-Mestre Sazuki, przyciągnęły następnych instruktorów UNICAR ze Śląska.

Wraz z Virusem przyjechali na nie: Louco, Gordo i Escritor. Zarówno treningi w Ostrawie, jak i odbywające się 20-22 lutego 2009 roku warsztaty Candeias w Brnie, na których z Polski pojawili się: Virus, Gordo,Shaolin, Picaro i Louco, utwierdziły wszystkich w przekonaniu o konieczności zmiany stylu na taki, w kierunku którego podąża obecnie większość capoeristów na świecie.

Przełomowym momentem w drodze do powstania w naszym kraju nowej grupy okazały się warsztaty Capoeira w niemieckim Göttingen 14-16 sierpnia 2009 roku, organizowane przez Grupo Nagô Germany pod przewodnictwem Graduado Fumacy.

To właśnie tam goście z Polski: Virus, Louco i Espelho, oprócz znakomitej capoeiry w wykonaniu znamienitych prowadzących, m.in.: Mestre Bigodinho, C.M. Pelezinho, Professor Marcelo Cacique, odnaleźli coś czego od dawna szukali w Capoeira – radość z gry i otwartość na drugiego człowieka. Koniec warsztatów tym razem oznaczał początek przyjaźni i współpracy między Virusem i Fumacą, która po kilku miesiącach internetowej korespondencji zaowocowała liczną eprezentacją z Polski na Batizado Grupo Nagô w Wolfsburgu: Louco, Virus, Escritor, Picaro, Gordo, Shaolin oraz kilkoro ich uczniów, a także kolejni zafascynowani capoeirą z Annapolis instruktorzy – Marciano i Foguinho. Bezpośredni kontakt z niesamowitą atmosferą imprezy oraz techniczną wirtuozerią kadry Nagô, a w szczególności Mestre Pequinesa, ułatwiły podjęcie ostatecznej decyzji o dołączeniu do grupy. Do końca 2009 roku, podczas różnego rodzaju spotkań i warsztatów, na zmianę klubu zdecydowali się jeszcze najstarsi stopniem członkowie UNICAR z Bielska-Białej: Lamento, Tranquilo, Mata i Soneca oraz jeden z najstarszych stażem capoeristas w Polsce – Lobato Dormente.

Warsztaty dla przyszłych instruktorów Grupo Nagô w Polsce, jakie między 4-7 lutego 2010 roku poprowadził, niedługo po nadaniu mu stopnia Formado, Fumaça oraz kolejne szkolenia, wykrystalizowały obraz kadry nowej grupy, umożliwiając w czerwcu 2010 roku organizację I Batizado Grupo Nagô Polonia.

Do naszej grupy dołączyło się również dwóch polskich instruktorów Boxexa i Jararaca. Pod koniec 2010 roku Capoeira Nagô podzieliła się na na dwie mnijsze grupy. Polscy instruktorzy wybrali wspólną ścieżkę wraz z 30-stoma instruktorami z Hiszpanii i Brazylii tworząc nową grupę, dla której wybrali nazwę Iande, w ramach której trenowali przez kolejnych kilka lat.gradacja dorosla

 

 

 

 

 

Gradacja dla dorosłych

O dołączeniu do grupy Aruê zdecydowali wspólnie Monitor Jararaca, Instrutor Louco, Monitor Boxexa i Instrutor Virus. Inicjatywa pojawiła się już w lutym 2015 roku, po bardzo złych relacjach łączących kadrę Iandê w Polsce oraz braku koordynacji przez kadrę zagraniczną. Formado Rodrigo Pingo dał podwaliny pod te zmiany. W 2011 roku opuścił grupę Iandê dołączając do Aruê. Nawet pomimo tej zmiany, tak bardzo związany był z Virusem i resztą, że niemal każdego roku odwiedzał nasz kraj. Po gościnnej wizycie na Batizado 2015 w Rudzie Śląskiej przezContra Mestre Galinha oraz w Madrycie w 2015 roku przez Instrutora Virusa w/w kadra polska zazębiła współpracę z grupą Aruê. Z powodu dalszych kłopotów z porozumiewaniem się w Iandê, ostateczna decyzja o zmianie grupy została podjęta w listopadzie 2015r. Poziom jaki reprezentowali mistrzowie grupy Aruê oraz ich podopieczni, bezinteresowna pomoc w każdym zakresie treningów oraz dobroć z jaką się spotkali Virus, Louco, Jararaca i Boxexa nie dorównywały niczemu czego do tej pory doświadczyli w Capoeira. Po konsultacjach ze swoimi uczniami dnia 1 grudnia 2015 zdecydowali się opuścić grupę Iandê Capoeira. Tydzień po tej decyzji 7 grudnia, kadra weszła w szeregi Aruê Capoeira sprowadzając grupę na grunt Polski. Ich dotychczasowe stopnie zostały automatycznie zmienione na Estagiario (stażysta).

gradacja dziecieca

 

 

 

 

 

Gradacja dziecięca

 

W skład Aruê Polska wchodzą sekcje:

  • Katowice
  • Ruda Śląska
  • Dąbrowa Górnicza
  • Piekary Śląskie
  • Sosnowiec
  • Czerwionka Leszczyny
  • Siemianowice Śląskie
  • Zabrze
  • Jaworzno
  • Chorzów