Capoeira

Capoeira jest brazylijską sztuką walki wywodzącą się z tradycji związanych z afrykańskimi niewolnikami sprowadzanymi do Ameryki Południowej w okresie kolonialnym. Jej ruchy są rytmiczne, z pełną gamą kopnięć i akrobacji. W związku z faktem, że początkowo trenowali ją w tajemnicy czarnoskórzy niewolnicy posiada w okół siebie otoczkę tańca, co zapewnia jej ogromną płynność i nieprzewidywalność. Nierozłączną częścią Capoeiry jest również muzyka oraz śpiew.

Została stworzona najprawdopodobniej w okolicach XVIII w. przez niewolników, dla których była sposobem na podkreślenie swojej kulturowej odrębności i wyrwanie się z rutyny codzienności. Wywodzi się z połączenia rytualnych tańców afrykańskich oraz tradycji Indian południowoamerykańskich.

Nowoczesna capoeira zawiera wiele elementów realnej walki i samoobrony, akrobatyczne ewolucje, kopnięcia oraz obalenia.

Capoeira spośród innych sztuk walki wyróżnia się dynamizmem i taneczną płynnością. Niewiele jest statycznych pozycji, dużo natomiast zamaszystych kopnięć i podcięć. Ciosy przeciwnika blokuje się bardzo rzadko, zamiast tego capoeira oferuje wiele uników i przejść.